چگونه آشپزخانه‌ای منظم داشته باشیم؟

چگونه آشپزخانه‌ای منظم داشته باشیم؟

دوازده روش خلاقانه برای نظم‌دهی و چیدمان آشپزخانه

استفاده بهینه از فضا و چیدمان مناسب آشپزخانه نیازمند روش‌هایی خلاقانه‌ای است که دستیابی به آن‌ها مستلزم سعی و خطای زیاد است. در این مقاله سعی داریم تجربیات خود را برای برطرف کردن این موضوع چالش‌برانگیز با شما به اشتراک بگذاریم. هیچ جایی از منزل به اندازه‌ی آشپرخانه نیازمند چیدمان درست به منظور استفاده بهینه از فضا نیست و همین موضوع همواره شما را به این فکر می‌اندازد که تا حد امکان بهترین استفاده از آن را داشته باشید.

استند قابلمه

استند قابلمه

معمولاً کتری‌ و قابلمه‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کنند و اختصاص دادن یک کابینت یا قفسه‌ی مجزا برای دسترسی راحت‌تر به آن‌ها در مواقع نیاز، راهکار مناسبی نیست. این استندها فضای زیادی را در سطح اشغال نمی‌کنند و موجب می‌شوند تا دکوراسیون و چیدمان مناسبی به آشپرخانه شما بدهند. قابلیت جانمایی مناسب استند این امکان را می‌دهد که بتوانید آن‌ها را در گوشه‌ی آشپزخانه یا در کنار اجاق گاز یا هرجای دیگری برای دسترسی آسان‌تر قرار دهید.

رک قوطی‌های کنسرو و نوشیدنی

رک قوطی کنسرو و نوشیدنی

پس از اینکه مسأله جانمایی کتری‌ها و قابلمه‌هایی که فضای زیادی را اشغال می‌کنند حل شد به راه حل دیگری برای جانمایی و دسترسی راحت به قوطی‌ها بپردازیم. در صورتی که تعداد زیادی از قوطی‌های مختلف در آشپزخانه خود دارید یا زمانی که به فروشگاه می‌روید با تعداد زیادی از قوطی کنسرو و … به خانه باز می‌گردید و مایلید که به راحتی به همه‌ی آن‌ها دسترسی داشته باشید یک رک قوطی (گرانشی) حتما به کارتان می‌آید. این قفسه قوطی به گونه‌ای طراحی شده که با هر بار برداشتن یک قوطی، قوطی دیگر (به واسطه نیروی وزنش) به پایین قل می‌خورد. با نصب این رک در ارتفاع دلخواهتان دیگر نیازی به چهارپایه و… ندارید تا دستتان به بالای کابینت برسد.

آویز گیلاس

آویز گیلاس

معمولاً ظروفی با ابعاد و اشکال خاص مانند گیلاس‌های آبمیوه خوری فضای زیادی را در کابینت ها اشغال می‌کنند و در صورت نبود دسترسی راحت به آنها امکان شکستنشان همواره وجود دارد. آویز گیلاس های آبمیوه خوری این قابلیت را دارند که در زیر کابینت نصب ‌شوند. این آویزها محل مناسبی برای جانمایی و نظم دهی این ظروف هستند.

رک دیواری بشقاب

رک دیواری بشقاب

رک دیواری بشقاب ممکن است به نوعی تداعی کننده‌ی بازگشت به آشپزخانه‌های قدیمی باشد به این دلیل که دیگر مدت‌هاست در طراحی آشپزخانه‌ها دیده نمی‌شوند در حالیکه نقش به سزایی در کاهش استفاده از فضا دارد، به خصوص برای آشپزخانه‌های کوچک.
این رک دیواری نه تنها برای نظم‌دهی بشقاب‌ها کاربرد بسیار خوبی دارند بلکه به این دلیل که بر روی دیوار، به عنوان یک فضای غیرقابل استفاده، نصب می‌شوند این امکان را فراهم می‌کنند تا فضای پیشخوان دست‌نخورده باقی بماند.

قفسه دیواری

قفسه دیواری

اگر نمی‌توانید با وجود تعداد زیادی کابینت بر روی دیوار آشپزخانه کنار بیایید قفسه‌های شناور جایگزین خوبی هستند. این قفسه‌ها در حالی که همان کارکرد کابینت را دارند وسایل پخت و پز، مربا و شیشه‌های مختلف و… را درست در جلوی چشمتان قرار می‌دهند. سلیقه شما به زیبایی بصری وسایل چیده شده روی این قفسه‌ها کمک می‌کند. یک توصیه‌: وسایلی که کمتر به کارتان می‌آید را در قفسه‌های بالاتر بگذارید.

جزیره‌های قفسه‌بندی شده

جزیره‌های قفسه‌بندی شده

اگر به دنبال ایده‌ای برای اضافه کردن فضا برای چیدمان وسایل آشپزخانه به همراه زیباتر کردن دکور و افزودن فضا به پیشخوان آشپزخانه هستید قفسه‌بندی کردن جزیره‌ها در آشپزخانه‌ راه حلی بسیار مناسب است. شما می‌توانید انواع وسایل، از بشقاب و ماهی‌تابه گرفته تا کتاب‌های آشپزی، را بر روی این نوع جزیره بگذارید. این قفسه‌ها علاوه بر دادن فضای کار بیشتر به شما محیطی مناسبی برای جانمایی بعضی از وسایل کمکی در آشپزخانه هستند که جای مشخصی از قبل برای آنها در نظر گرفته نشده است.

رک دیواری نگهدارنده قابلمه

رک دیواری نگهدارنده قابلمه

اگر هنگام آشپزی مجبور به قدم زدن در آشپزخانه برای برداشتن قابلمه، کتری و دیگر وسایل هستید با داشتن آویزهای بالای اجاق گاز متوجه تفاوت محسوسی خواهید شد که روند آشپزی را برایتان بسیار آسان‌تر می‌کند.

سوپر مارکت آشپزخانه

سوپرمارکت آشپزخانه

به راحتی فضایی مناسب را توسط قفسه‌های داخلی که درون خود دارد در اختیار شما قرا می‌دهد. این قفسه‌ها به دلیل دسترسی از دو سمت (چپ و راست)  موجب می‌شوند به راحتی چیزهایی که نیاز دارید را بردارید. طراحی این قفسه‌ها معمولا باریک است و به خوبی با کابینت‌های استاندارد ترکیب می‌شوند که موجب می‌شود کارایی زیادی برای آشپزخانه‌های کوچک داشته باشند. قابلیت جابه‌جایی قفسه‌ها نیز تطابق‌پذیری زیادی را برای داشتن فضای دلخواه شما به همراه دارد.

بوفه سبدی

بوفه سبدی

بوفه‌ای ساخته شده از سبدهای زیبا محیطی مناسب را برای جانمایی وسایل آشپزخانه فراهم می‌کند. تنوع در اندازه‌ی این سبدها برای داشتن فضای دلخواه‌تان امتیاز خوبی است. استفاده از سبدهای بزرگ این امتیاز را دارد تا وسایلتان در معرض دید قرار نگیرد. کنار هم قرار گرفتن این سبد‌ها مجموعه‌ای زیبا، مانند یک گنجه‌ی در بسته و منتظم را تشکیل می‌دهد. چنین محیطی برای وسایلی از آشپزخانه که در کابینت یا فضاهای دیگر به درستی جای نمی‌گیرند بسیار کاربرد خواهد داشت. نکته‌ی مثبت دیگر استفاده از بوفه‌های سبدی این است که شما می‌توانید هر کدام از این سبدها را با خود به محل کارتان در آشپزخانه ببرید و اینگونه از رفت و آمدهای تکراری در محیط آشپزخانه پرهیز کنید.

آویز ماهی‌تابه و کفگیر

آویز ماهی‌تابه و کفگیر

استفاده بهینه از فضای عمودی و آویزان کردن یک قفسه‌ی زیبا از سقف می‌تواند حتی موجب جذابیت بصیری شود. آویختن ماهی‌تابه، کفگیر و … درست بالای سر محل کارتان علاوه بر دسترسی راحت‌ به این وسایل باعث آزاد شدن فضای قابل اشغال توسط آنها در کابینت‌ها می‌شود. آویختن این وسایل از علاوه بر رفع مسأله جانمایی آن‌ها شما را به این فکر خواهد انداخت که با چیدمان خلاقانه آن‌ها به دکور و ظاهر آشپزخانه کمک کنید.

قسفه شناور

قسفه شناور

اگر به دنبال ایجاد فضا در آشپزخانه با ظاهری مدرن، نصب راحت و ارزان هستید، قفسه‌های شناور گزینه‌ای بسیار خوب محسوب می‌شوند. کارکرد این قفسه‌ها مشابه قفسه‌های معمولی، تقسیم فضاهای بزرگ است و قابلیت برداشته شدن از محل نصب را دارند تا هر زمان که تمایل داشتید مجددا از آن فضا به شکل دلخواه خود استفاده کنید.

قفسه چرخ‌دار

قفسه چرخ‌دار

این تصور که در آشپزخانه‌های مدرن همه چیز باید ثابت و بدون قابلیت تحرک باشد کاملا درست نیست. طولی نخواهد کشید تا متوجه کاربرد یک قفسه‌ی متحرک چرخ‌دار و ارزان شوید. قفسه‌ای که بتوان آن را به هر نقطه‌ای که نیاز دارید جابه‌جا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button