6 نکته‌ی کاربردی در طراحی آشپزخانه

نکات کاربردی در طراحی آشپزخانه

هنگام طراحی نقشه آشپزخانه نکاتی وجود دارند که شاید در نظر ساده بیایند اما تأثیر زیادی در کاربری آشپزخانه دارند . علاوه بر نوع کابینت، رنگ‌ها، نوع کف‌کاری انجام شده در آشپزخانه و … آنچه که به آشپزخانه پویایی و زندگی می‌بخشد کاربری راحت آن است. در ادامه به شش مورد از نکاتی که باید هنگام طراحی آشپزخانه مد نظر قرار داد اشاره می‌شود.

1- فاصله لازم بین نواحی اساسی

رعایت فاصله لازم بین نواحی اساسی آشپزخانه برای راحتی کار در آشپزخانه از نکات ضروری است. برای رسیدن به چنین شرایط ایمن و راحت؛ رعایت اندازه استاندارد محیط مثلث کار (مثلث فرضی بین سینک، یخچال و گاز) ضروری است.

فاصله مناسب بین نواحی اساسی

2- محل قرارگیری جزیره

جزیره آشپزخانه محلی برای آماده کردن غذا است. اگر آشپزخانه به گونه‌ای است که یک جزیره را در خود جای می‌دهد به موقعیت قرارگیری آن دقت کنید. جزیره نباید در محلی قرار بگیرد که مانع دسترسی راحت به گاز، سینک و یخچال شود. موقعیت جزیره باید به شکلی باشد که در صورتی که درب کابینت، یخچال و… باز باشد به راحتی بتوان رفت آمد کرد.

محل مناسب جزیره
4-

3- طراحی بر اساس محل سینک

در طراحی آشپزخانه، ممکن است خیلی از طراحان ابتدا محل سینک را تعیین کنند و بر اساس آن طراحی را انجام دهند. در گذشته خانه‌داران زمان زیادی را برای شستن ظرف و … صرف می‌کردند و همین موضوع دلیل این شکل از طراحی در آشپزخانه‌‌های سنتی بوده است.  این نوع از طراحی هنوز هم راهگشا است چرا که هنوز هم زمان بیشتری از آشپزی و دیگر کارهای مربوط به آن نسبت به یخچال و گاز به سینک اختصاص دارد. بنابراین بسیار مهم است که سینک در جایی مناسب قرار بگیرد؛ به طور مثال محلی که چشم‌اندازی به پنجره داشته باشد، همچنین جزیره آشپزخانه محل مناسبی برای قرار گیری سینک است.

طراحی بر اساس سینک

4- استفاده از فضاهایی غیر از کابینت

 به جای تمرکز بر روی طراحی کابینت برای داشتن فضای کافی برای ذخیره ‌سازی بد نیست که نگاهی به شکل‌های دیگری از ذخیره سازی و داشتن چیدمان مناسب برای رسیدن به آشپزخانه‌ای منظم داشته باشید. استفاده از فضاهای روی دیوار برای جانمایی وسایلی مانند وسایل شیرینی پزی، ظروف چینی اضافی وو… بسیار کاربرد دارند. قفسه‌های باز، رک‌های دیواری ابزاری هستند که هم کاربری بسیار راحتی دارند و هم در صورت چیدمان درست وسایل به زیبایی آشپزخانه کمک می‌کنند.

استفاده از فضای دیوار

5- اجاق گاز را کنار دیوار خارجی قرار دهید

هنگام جانمایی اجاق گاز و فر به جای قرار دادن آن‌ها بر روی جزیره یا دیوارهای داخلی آن را بر روی دیوار خارجی نصب کنید.  این کار باعث می‌شود تا نصب سیستم تهویه راحت‌تر شود و هزینه کم‌تری از این بابت بپردازید.

نصب گاز در کنار دیوار خارجی

6- تصویری سه بعدی از آشپزخانه آماده کنید

هر اندازه که به طراحی و دیگر جزئیات مربوط به آن اهمیت دهید باز هم ممکن است بعد از اتمام کار اجرای آشپزخانه توسط پیمانکار، از اینکه آشپزخانه اجرا شده با تصویر ذهنی که از قبل داشتید متفاوت باشد. بنابراین برای جلوگیری از هدررفت هزینه و دیدن نقص‌‌های احتمالی قبل از اجرای آشپزخانه بهترین راهکار ممکن تهیه تصاویر سه بعدی از آشپزخانه دلخواهتان است. برای داشتن عکس‌هایی واقعی از آشپزخانه ایده‌آل خود کافی است فرایند ساده ثبت سفارش طراحی آشپزخانه خود را تکمیل کرده تا ظرف حداکثر 48 ساعت طراحی سه بعدی آشپزخانه از طرف گروه دکور در اختیارتان قرار بگیرد

طراحی سه بعدی آشپزخانه

4 thoughts on “6 نکته‌ی کاربردی در طراحی آشپزخانه

 1. کمالی میگوید:

  ممنون ، مطالب بسیار مفیدی بود. ولی کاش ابعاد استاندارد طراحی وسایل آشپزخانه را هم مانند پلانی که تصویر آنرا گذاشته اید قرار می دادید.

  • admin میگوید:

   سلام.
   ممنونم
   برای راهنمایی بیشتر با شماره 09122905035 تماس بگیرین یا از طریق واتساپ پیام بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button